HABERLERİMİZ

YENİDOĞAN ve OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA  İŞİTME TARAMASI PROGRAMI EĞİTİMİ

YENİDOĞAN ve OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA İŞİTME TARAMASI PROGRAMI EĞİTİMİ

Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir. Yenidoğan Tarama ve İşitme Tarama Programları, Gelişimsel Kalça Displazisi Tarama Programı da bu kapsamda yürütülen çalışmalardır. Okul çağı çocuklarda sık görülen işitme kayıplarının erken tanısına yönelik tarama programı da hayata geçirilmiştir Yenidoğan ve Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama programları kapsamında, İlimizde 18-19 Temmuz 2017 tarihinde, Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü ÇEKÜSH Birimi tarafından Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü toplantı salonunda işitme tarama eğitimi yapılmıştır. Yapılan eğitime; Kurs Sorumlusu Dr. Meral ÇAĞLAR, YİTP ve OÇİTP Sorumlusu Hemşire Ayşe KUMAŞ TERZİ ve Birim Şefi Ebe Selma ÇUBUKCU eğitimci olarak katılmıştır. 17 İlçe Toplum Sağlığı Merkezi, Ondokuzmayıs Üniversitesi KBB ABD Odyoloji Konuşma-Ses Bozuklukları Ünitesi, Kamu ve Özel Hastanelerin işitme tarama program uygulayıcılarından toplam 60 kişiye eğitim verilerek belgelendirilmiştir.  

Samsun HSM 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri

Samsun HSM 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğümüz 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanında.#VatanİçinSağlıkNöbetinde

BEBEK ÖLÜMLERİ VAKA SUNUM TOPLANTISI

BEBEK ÖLÜMLERİ VAKA SUNUM TOPLANTISI

    Bebek Ölümleri İzleme Sistemi Genelgesi kapsamında üç kurum temsilcileri ile 11.07.2017 tarihinde saat 14:30’ da Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 7. kat toplantı salonunda Bebek Ölümleri Vaka Sunum Toplantısı gerçekleştirilmiştir.    Toplantıda OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Dr. Elif ÖZKAN, Araştırma Görevlisi Dr. İlker USLU, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğini temsilen 3 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı,  10 Acil Tıbbi Teknisyeni, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarının katılımı ile, OMÜ Tıp Fakültesi Neonatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan AYGÜN tarafından vaka sunumu yapılmış olup, bebek ölümlerinin önlenmesi ile ilgili kararlar alınmıştır.  

4207 Sayılı Kanun Eğitimleri Hakkında;

4207 Sayılı Kanun Eğitimleri Hakkında;

     Tütün ürünleri tüketiminin yasaklandığı yerlerde yasal düzenleme ve buna uymamanın cezai sonuçlarını belirten ve “Tütün Ürünlerinin Tüketilmemesine ve Satışına İlişkin Yasal Uyarılar Hakkında Yönetmelik” tarafından belirlenen usullere uygun olarak yazılmış uyarıların herkes tarafından görülebilir yerlere asılması gerekmektedir. İşaretler o mekân veya aracın yasak kapsamına girdiğinin ve bu mekân ya da araçlara giren insanların tütün ürünleri tüketmemesi gerektiğinin yazılı olarak anlatılmasıdır. Ayrıca, Kanun gereklerini yerine getirmek üzere gerekli adımların atıldığının bir göstergesidir. Yasal uyarı levhalarını asmayan tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile özel işletmelere cezai müeyyide uygulanır.      Tüm kamu kurumlarında kendilerine bağlı her birim ve her bina için 4207 sayılı yasa ve Sağlık Bakanlığı’nın 2015/6 sayılı genelgesi uygulamalarını takip etmek ve ihlal tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulamak üzere kurum amiri tarafından yazılı olarak bir yetkilinin görevlendirilmesi ve yasal uyarı yazılarının alt kısmında bulunan “Bilgi: ……” satırına yetki verilen kişinin adı soyadı ve iletişim bilgilerinin yazılması gerekmektedir.      Bu kapsamda Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörlüğünce yetkilendirilen personellere 15 Haziran 2017 Perşembe günü OMÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Pembe Salonda Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü Tütün Birimi personelleri M.Levent SÜREK ve Belma TABLI tarafından eğitim verilmiştir.

İlk 1 2 3 4 5 6 7 Son

MÜDÜRÜMÜZ

Dr. Mustafa KASAPOĞLU

DUYURULARIMIZ

TÜMÜ...